طرح درس روزانه تاریخ ایران جهان دو : درس انقلاب مشروطيت (1)
|
اقدامات قبل از تدريس |
باسمه تعالي فرم طرح درسي ماده درسي : تاريخ ايران و جهان 2 عنوان درس : انقلاب مشروطيت ايران (1)
هدف كلي درس آشنايي دانش آموزان با انقلاب مشروطيت ايران |
|
اهداف رفتاري درس: دانش آموزان پس از پايان درس بايد بتوانند: 1- معناي لغو و همچنين تعريف مشروطيت را بيان كنند ( دانشي ) 2- علل و زمينه هايي كه موجب وقوع انقلاب مشروطيت شد را بيان كنند ( دانشي) 3- زمينه هاي فكري انقلاب مشروطيت را نام ببرند. ( دانشي) 4- درباره ي آموزه هاي ضد استبدادي و ضد استعماري كه از زمينه هاي فكري انقلاب مشروطيت است توضيح دهند.( دانشي) 5- در مورد تاثير گذاري پيدايش انديشه هاي نو درباره ي حكومت و كساني كه دراين زمينه نقش اساسي داشتند توضيح دهند ( دانشي) 6- در مورد چگونگي انتشار مطالب انتقادي درباره ي وضع ايران توضيح دهند . ( دانشي) 7- وقوع حوادث جديدي كه در سطح جهان در شكل گيري انقلاب مشروطه ايران نقش داشتند را نام ببرند و هر يك را توضيح دهند. ( دانشي) 8- زمينه هاي اقتصادي در دو بعد در بروز انقلاب مشروطه ايران تاثير داشت. آن دوبعد را شرح دهند. (دانشي) 9-در دوره قاجاريه ورود بي رويه كالاهاي خارجي به بازار ايران چند پيامد مهم داشت آن ها را نام ببرند و هم تجزيه و تحليل كنند.(دانشي – مهارت ذهني) 10- مدت حكومت ناصرالدين شاه و اينكه به دست چه كسي كشته شد را بيان كنند( دانشي) 11- در مورد مهاجرت صغري و علت اين مهاجرت توضيح دهند ( دانشي) 12- مهم ترين خواسته هاي مهاجرين صغري را بيان كنند. ( دانشي) 13- حكومت مشروطه را با حكومت استبدادي مقايسه كنند ( مهارتي) 14- نرم خويي مظفرالدين شاه به سود مخالفان داخلي و سودجويان خارجي بود. دليل اين امر را مورد تجزيه و تحليل قرار دهند .( مهارت ذهني) 15- در مورد نوشته هاي حاج زين العابدين مراغه اي به تحقيق و جستجو بپردازند. ( مهارتي) 16- وقوع حوادث جديد در سطح جهاني كه زمينه ساز انقلاب مشروطه ايران شد را تجزيه و تحليل كنند.( مهارت ذهني ) 17- به مطالعه در مورد چگونگي زندگي مظفرالدين شاه و اينكه كدام عوامل در زمان او منجر به شكل گيري انقلاب مشروطيت شد اشتياق و كنجكاوي نشان دهند ( نگرشي) 18- با ميل و رغبت زياد علت و چگونگي وقوع مهاجرت صغري و كساني كه رهبري مردم را در اين جريان برعهده داشتند مطالعه كنند. ( نگرشي) 19- در مورد زندگينامه آيت ا... طباطبائي ،آيت ا... بهبهاني، آيت ا... شيخ فضل ا... نوري به تحقيق و جستجو بپردازند. ( مهارتي) 20- نگرش مثبت نسبت به مطالعه درس تاريخ و مطالعه ي كتاب هاي تاريخي كه در رابطه با مشروطيت ايران است داشته باشند . ( نگرشي) 21- رويدادها و وقايع تاريخي را بتوانند بيان كنند ( مهارت كلامي ) 22- توانايي تجزيه و تحليل اطلاعات كسب شده و اظهار نظر در مورد آن ها را داشته باشند . ( نگرشي) 23- به حوادث گذشته و تحقيق و مطالعه در مورد آن ها كنجكاوي نشان دهند ( نگرشي) |
|
|
روش تدرس: سخنراني – احوالپرسي – حضور و غياب – هدايت اعضاي گروه مشاركت : دانش آموزان را به گروه هاي چهار نفري تقسيم مي كنيم تا انرژي ها جمع شوند از هم ياد بگيرند و به هم احترام بگذارند وحس همكاري در آن ها تقويت شود و بحث و تبادل نظر گروهي و اعتماد بنفس پيدا كنند . پيش سازمان دهنده : ارزشيابي تشخيصي و ارتباط دادن آن به درس جديد نوعي ارتباط بين علومات درس قبلي و درس جديد برقرار مي شود تا دانش آموزان به سوي مطالبي كه نمي دانند هدايت شوند. روش بحث گروهي : پس از توضيح هر قسمت از درس دانش آموزان به بحث و تبادل نظر پرداخته وو به هدفهاي درس پي مي برد . ايفاي نقش : دانش آموزان پس از مطالعه ي قسمت هايي از درس را به صورت نمايش براي دوستان خود نمايش مي دهند . پرسش و پاسخ : براي جلب توجه دانش آموزان به درس و جلوگيري از هركونه حواس پرتي ضمن توضيح دانش آموزان ، از آن ها خواسته مي شود كه با توجه به كارت هاي جستجو جواب سوالات را در تابلو بچسبانند . مطالعه ي مطالب مهم درس : از روي كارت هايي كه قبلا در اختيار دانش آموزان قرار داده شده است تا قبل از شروع درس يك مروري بر مطالب كارتي داشته باشند . كارت ها در سه رنگ آبي – سبز – زرد به اندازه ي كاغذ A4 تهيه مي شوند . كارت هاي آبي در مورد زمينه هاي فكري و اقتصادي انقلاب مشروطيت . كارتهاي سبز در رابطه با تفاوت نظام استبدادي و نظام مشروطه – كارتهاي زرد در مورد مظفرالدين شاه و مهاجرت صغري . كارت هاي قرمز در رابطه با مطالب اضافي يا اطلاعات عمومي . |
|
نحوه گروه بندي كلاس : دانش آموزان را به صورت نيم دايره سازماندهي مي كنيم به طوري كه همه بتوانند تخته سياه را ببينند و هم به راحتي با اعضاي گروه خود رابطه برقرار كنند. |
|
|
وسايل كمك آموزشي: 1- كتاب درسي 2- سي دي آموزشي 3- تخته سياه 4- كارت هاي اطلاعات عمومي ( قرمز رنگ ) 5- كارت امتياز 6- يونوليت براي چسباندن كارتها 7- كارتهاي سوال وجواب ( آبي . سبز و زرد رنگ) 8- تصاوير شاهان دوره ي مشروطيت 9- روزنامه ( حاوي مطالبي در مورد انقلاب مشروطه ايران) |
|
اجراي تدريس ( فرايند ياددهي – يادگيري) |
رفتار بيش بايسته : آشنايي با وضعيت ظاهري ، جسمي و روحي و بهداشتي دانش آموزان و اطلاع از حضور دانش آموزان غايب . |
|
ايجاد رابطه و انگيزه سازي : بچه ها درس جديدمان را با حديثي از امام علي ( ع) شروع مي كنيم. «در عبارتي كه با فهم و معرفت نباشد ، خيري نيست» . بچه ها اميدوارم كه همه ي ما عالم به اين احاديث باشيم و در زندگي روزمره خود از آن ها پند بگيريم . خوب بچه ها درس امروز ما در مورد يك نوع نظام حكومتي يك نوع تحول است . دوستان شما نمايش كوتاهي را تهيه كرده اند اين نمايش را اجرا مي كنند تا ببينيم كدام كروه مي تواند زودتر نوع نظام حكومتي را حدس بزند. خوب كدام گروه حدس مي زند موضوع درسمون چيه : آفرين به گروه خواجه نصر نظام مشروطه ، انقلاب مشروطه بود . |
|
|
ارزشيابي تشخيصي : پيش نياز درس جديد را با سوالات زير از دانش آموزان برآورد مي كنم : 1- راه هاي آشنايي ايرانيان با اوضاع اروپا را نام ببريد ؟ 2- اصلاحات عباس ميرزا براي جبران عقب ماندگي ايران را بنويسيد؟ 3- مفاد قرارداد رويتر را بنويسيد . 4- چگونگي مخالفت قرارداد رويتر را با قرارداد تالبوت مقايسه كنيد ؟ 5- لغو امتياز تالبوت از چه ابعادي حائز اهميت است بنويسيد؟ 6- مفاد قرارداد گمركي ايران و روسيه را بنويسيد؟ |
|
|
|
ارائه مطالب : معلم: بچه ها نظام استبدادي با نظام مشروطه چه تفاوتي دارد؟ چگونه مردم ايران به اين نظام دست يافتند ؟كدام علل و زمينه ها باعث وقوع انقلاب مشروطه شد؟ زمينه هاي فكري و اقتصادي انقلاب مشروطه به چند دسته تقسيم مي شوند؟ نرم خويي مظفرالدين شاه به سود چه كساني تمام شد؟ چرا مردم عجله مي كردند تا فرمان مشروطيت را مظفرالدين شاه زودتر امضاء كنند ؟ چرا مردم مهاجرت كردند و چرا اين مهاجرت را مهاجرت صغري معروف شد؟ چه كساني رهبري مردم رادر اين مهاجرت برعهده داشتند ؟ پس بچه ها براي فهميدن تمامي اين سوالات كتاب تاريخ مي خوانيم صفحاتي از تاريخ گذشته ي ايران عزيزمان را ورق مي زنيم تا به جواب اين سوالات برسيم . معلم: هدايت دانش آموزان به استفاده از كارت هايي كه بين آن ها توزيع شده است . دانش آموزان : مطالعه ي قسمت هاي تعيين شده و جستجوي سوالات از كارت هاي جستجو معلم: هدايت اعضاي گروه در جهت ايفاي نقش براي رسيدن به هدف هاي درس دانش آموزان:مطالعه و انجام فعاليت هاي خلاقانه درضمن تدريس و تلاش و همفكري با يكديگر معلم : ارزيابي مهارت ها و نگرشها ، رفتارها و راهنمايي آن ها براي كشف نتايج نشان دادن تغيير رفتار و نگرش در هنگام ايفاي نقش معلم : هدايت آن ها با استفاده از درس در تمامي مراحل زندگي |
|
|
جمع بندي و نتيجه گيري درس : براي جمع بندي مطالب درس از هر گروه يك نفر به صورت تصادفي انتخاب مي شود و هر فرد يك قسمتي از درس را به زبان ساده بيان مي كند و همچنين روزنامه هايي كه به كلاس برده بوديم و حاوي مطالب در مورد انقلاب مشروطه بود به دانش آموزان نشان داده مي شود. يك سي دي آموزشي هم تهيه شده بود كه پس از تعيين تكليف بازشد تا دانش آموزان از مطالب آن استفاده كنند و در آخر كارت هاي اطلاعات عمومي قرمز رنگ در اختيار اعضاي گروه قرار مي گيرد تااز مطالب آن ها كه در كتاب درسي وجود ندارد استفاده كنند. |
|
تعيين تكليف ( گروهي – انفرادي ) 1- گروهي : درباره ي نقاط ضعف و قوت انقلاب مشروطه تحقيق مي كنيد و مطالبي را به كلاس مي آوريد و ارايه مي دهيد . 2- انفرادي : درس را براي جلسه آينده آماده مي كنند. درباره ي حاج زين العابدين مراغه اي – شيح هادي نجم آبادي – ميرزا ملكم خان مطالب كوتاهي تهيه مي كنيد. |
|
|
|
ارزشيابي تكويني و پاياني: سوال هاي مطرح شده در اختيار دانش آموزان قرار مي گيرد تا با دقت به آن ها جواب بدهند. 1- از تفاوت هاي نظام استبدادي و نظام مشروطه دو مورد را بنويسيد. 2- زمينه هاي فكري انقلاب مشروطه را نام ببريد؟ 3- شيخ هادي نجم آبادي علت بدبختي مردم را در چه مي داند؟ 4- وقوع كدام حوادث جديد در سطح جهان در بروز انقلاب مشروطه ايران نقش داشت بنويسيد؟ 5- رهبران مهاجرت صغري را نام ببريد؟ |
این وبلاگ توسط اعضای گروه تاریخ استان قزوین به منظور اطلاع رسانی به همکاران محترم تاریخ و ارتباط بیشتر با دبیران استان و سراسر کشور و استفاده از تجربیات آهنا و هم اندیشی در زمینه آموزش تاریخ در مقطع متوسطه ایجاد شده است.امید است دبیران گرامی تاریخ با ارسال نقطه نظرات و تجربیات خود ما را در بهبود کمی وکیفی مطالب ارائه شده یاری رسانند.